Tarih | Konular | Kitaplar

9. Sınıf Tarih 1. Dönem 3. Yazılı Soruları ve Cevapları- Yeni

9. Sınıf Tarih 1. Dönem 3. Yazılı Soruları ve Cevapları- Yeni


BUNU 3 YAZILI UYGULAYAN ÖĞRETMENLER OLABİLDİĞİNDEN BURADA YAYINLAMIŞ OLDUK. ASLINDA BU KONULARIN ÖNEMLİ BİR KISMI 2. DÖNEMİN İLK YAZILISNIN KONULARIDIR.CEVAPLI LİSE-1 TARİH YAZILISI


1. DÖNEM 3. YAZILI SORULARI


1) Bizans imparatorluğu nerede nasıl kuruldu? En güçlü dönemi kim döneminde yaşandı?

C : Kavimler göçünden dolayı roma imparatorluğu 2’ye ayrıldı. Doğu ve Batı roma olmak üzere. Doğu roma başkenti Kostantinopolis (İstanbul) olmak üzere Bizans imp. diye anılmaya başladı. En güçlü dönemi Jüstinyen zamanında yaşandı. Bizans’a Osmanlı devleti son verdi.2) Sasaniler nerede kim tarafında kuruldu? En güçlü dönemi kim zamanında yaşanmıştır?
C : İran da Pars İmparatorluğunun zayıflamasıyla Babek tarafında kuruldu. I. Hüsrev zamanı en güçlü dönemidir.3) Göktürkler kim tarafından kuruldu? Nasıl dağıldı?
C : 552 yılında Bumin kağan tarafından orta Asya da kuruldu. Çin’in etkilemesiyle 2’ye ayrıldılar ve zamanla önce Doğu Göktürk sonrada Batı Göktürk çinin egemenliğine girdi.4) Hindistan da neden siyasi birlik yoktu? ve “kast sistemi” ne demektir?
C : ilk çağlardan beri hep işgallere uğraması ve kast sitemi yüzünden KAST: halkın çeşitli sınıflara ayrılması; Bunlar din adamları (brahmanlar), asker ve soylular, tüccar ve çiftçiler, işçiler.5) Katvan savaşı kimler arasında olmuştur? Sonuçları nelerdir?
C: Büyük Selçuklu sultanı sencer ile karahıtaylılar arasında olmuştur. Selçuklular yenilmiştir ve seyhun ırmağına kadar olan toprakları kaybetmiştir.
6) H.Z. Muhammedin son seferi hangisidir? Nedeni?
C: Tebük seferidir. Bizans imparatoru heraklius’un büyük bir orduyla arabistan üzerine yürüdüğü haberi duyulunca h.z. muhammet (sav) Suriye’ye doğru hareket etmiştir. Haber asılsız çıkınca tebükten geri dönülmüştür. 631
7) Kerbela olayı nedir? Sonucu?
C: H.z. muaviye’nin vefatından sonra yerine oğlu yezid geçti. H.z. hüseyin taraftarları bunu kabul etmediler. Kufelilerin daveti üzerine kufe’ye yola çıkan h.z. hüseyin kerbela denilen yerde yezid’in askerleriyle giriştiği savaşta öldürülmüştür. Yezid siyasi birliği sağlamıştır.8) Karahanlılar hangi boylar tarafından kuruldu? Önemli özelliği nedir? Kim tarafından yok edildi.
C: Karluk, Yağma ve Çiğil Türkleri tarafından kurulmuştur. Satuk buğra han zamanında müslümanlığı kabul eden ilk türk devleti olmalarıdır. Doğu karahanlılara karahıtaylılar son verdi. Batıya ise harzemşahlar son vermiştir.
9) Orhun yazıtları kimler adına dikilmiştir? Önemli özelliği nedir?
Bilge Kağan , Kül Tigin ve Vezir Tonyukuk adına dikilmiştir. Önemi ise, Türk Tarihinin bilinen ilk yazılı kaynağı olmalarıdır.

10) Tolunoğulları nerede kim tarafından kurulmuştur? Özelliği nedir?
C: mısırda kurulmuşlardır. Aslen Türk olan Tolunoğlu Ahmet tarafından kurulmuştur. Özelliği Mısırdaki ilk müslüman türk devleti olmasıdır.11) Nizamiye medresesi kim tarafından yaptırılmıştır? Önemli özelliği nedir?
C: Alparslan’ın Vezir Nizamül-mülk tarafından Bağdat ta yaptırılmıştır. Dönemin en büyük medresesidir. İslami ilimlerin yanında felsefe matematik gibi bilimlerde okutuluyordu ve çok zengin bir kütüphaneye sahipti.CEVAPLI LİSE-1 TARİH YAZILISI 1. DÖNEM 3. YAZILI bitti...


1 yorum

misal

çok gözel

14.01.2016 - Misafir